Sevinç GÜLSEÇEN Prof. Dr. İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü
Yayın 15 Atıf 3 Hakemlik 7
15 Yayın
3 Atıf
7 Hakemlik

Uzmanlık Alanları

Yönetim Bilişim Sistemleri Bilgi Yönetimi Bilişim Sistemleri Sistem Geliştirme

Biyografi

Dr. Sevinç GÜLSEÇEN, Lisans eğitimini 1984 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde tamamlamıştır. Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini Sayısal Yöntemler Anabilim Dalında almıştır. Yönetim Bilişim Sistemleri alanında 2006 yılında Doçent olmuş, 2012 yılında da profesörlüğe yükselmiştir.

Halen İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölüm Başkanı ve Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkez (BUYAMER) Müdürü olarak idari görevlerini sürdürmektedir.

Dr. Sevinç GÜLSEÇEN İstanbul Üniversitesi’nin ikili ve ERASMUS anlaşmaları kapsamında ABD, Litvanya, Slovakya, Bulgaristan, Çin, İtalya ve Polonya’da araştırma ve ders verme faaliyetlerini gerçekleştirerek projelerde yer almıştır. 2547 sayılı kanunun 39. Maddesi uyarınca 2011 yılında misafir araştırmacı olarak Ball State University’de (Indiana, ABD) bulunmuş ve 30 Kasım 2011 tarihinde Miller College of Business’da “Istanbul as Smart City: A Conceptual Framework” isimli bir konferans vermiştir. Enformatik bölümü bünyesinde 2016 yılında açılan İÜ İnsan-Bilgisayar Etkileşimi (İBE) Laboratuvarının kurucusudur. SCI, SSCI, ve alan indekslerine giren dergilerde yayınlanan 30 adet makalesi; 60 adet hakemli kongre/sempozyum yayını; kitap, kitap bölümleri ve kitap editörlüğü yaptığı 15 adet yayını bulunmaktadır. İstanbul Üniversitesi’nin 1964 ile 2019 yılları arasında yürütülen bilişim çalışmalarının kapsamlı olarak anlatıldığı “Haydar Furgaç Elektronik Hesapğ Merkezi’nden BUYAMER’e: İstanbul Üniversitesi’nin Bilişim Tarihinde Yolculuk” isimli kitabın da eş-editörüdür. İlgi alanları arasında başta Bilgisayar Programlama olmak üzere Sistem Analizi ve Tasarımı, Bilgi Yönetimi, İnsan Bilgisayar Etkileşimi ile e-Öğrenme yer almakta, bu konularda lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde dersler vermekte olup çok sayıda yüksek lisans ve doktora tezi yönetmiştir. Istanbul University Press kapsamında bilimsel hakemli dergi olarak yılda iki kez yayınlanmakta olan ActaINFOLOGICA dergisinin başeditörüdür. Dr. S. Gülseçen’in yönettiği “Teknoloji Girişimi Hızlandırıcılarının İncelenmesi ve Etkinliklerinin Araştırılması: Türkiye’deki Hızlandırıcıların Ampirik bir Analizi” konulu doktora tezi ile öğrencisi Ceren Çubukçu TTGV tarafından 1.lik ödülüne layık görülmüştür.

Dr. S. Gülseçen, İÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Enformatik Anabilim Dalı doktora öğrencileri ile 10 Haziran 2010 yılında İstanbul Üniversitesi’nde “2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’da Bilgi ve İnsan” konulu bir sempozyum düzenlemiştir. Sempozyuma İEM Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü, İBB CBS Müdürlüğü, İBB Trafik Müdürlüğü yetkilileri ile dönemin Fatih ve Beyoğlu Belediye Başkanları katılarak, İstanbul halkının güvenlik, refah ve mutluluğunu arttırmak amacıyla geliştirilen Bilgi ve İletişim Teknolojileri destekli uygulamalarını anlatmışlardır.

Dr.S. Gülseçen, 3-5 Nisan 2019 tarihlerinde Gazi Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Eğitimde ve Sosyal Bilimlerde Yenilikler Sanal Sempozyumu (IVSESS)’nda davetli konuşmacı olarak “New Educational Leadership: Are Educators’ and Learners’ Roles in Society Changing?” başlıklı bir sunum ve yine 16-18 Ekim 2019 tarihlerinde Trakia University (Bulgaristan) tarafından düzenlenen ICTTE2019 konferansında davetli konuşmacı olarak “Digital Transformation in Education: Active Learners“ başlıklı bir sunum yapmıştır.

Technologist Women Platformu tarafından Avrupa Birliği Sivil Düşün desteği ile “Bizi Birbirimize Bağlayan Şeyler” teması kapsamında 17-18 Ekim 2020 tarihlerinde düzenlenen #DijitalAnne eğitimlerinde “Dijital Dönüşüm ve Gelecek: Dijital Güçlenme” başlıklı bir konuşma yapmıştır.
İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü, Türkiye Bilişim Vakfı ve Türkiye Bilişim Derneği tarafından 2004 yılından bu yana iki yılda bir düzenlenen International Future-Learning Conference on Innovations in Learning for the Future (Future Learning) konferansının eş başkanlığını yapmaktadır. Türkiye Bilişim Derneği ve Türkiye Mantık Derneği üyesidir. Dr. S. Gülseçen evli olup İngilizce, Bulgarca ve Rusça dillerini bilmektedir.

Kurum

İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü

Yayınlar

1

ATIF

0

FAVORİ

0

ATIF

0

FAVORİ
^: Atıf sayıları CrossRef'ten çekilmektedir. Popüler yayınlar, DergiPark'ta araştırma yapan araştırmacılar tarafından favoriye eklenme istatistiğine göre otomatik belirlenmektedir. Bu sayfada görüntülenen istatistikler anlık değerler olmayıp, gerçek istatistikler arasında 24 saate kadar gecikme olabilmektedir.